Klumme om Sex - Unge, Forældre og Tanker om Sex

- Folkeskole 9. klasse
- Dansk FSA
- 12
- 3
- 1558
Klumme om Sex - Unge, Forældre og Tanker om Sex
Opgaven er en klumme omkring emnet sex. Hvorfor er sex et tabu? Hvad er der imellem unge og deres forældre og emnet sex? Jeg skrev opgaven i Dansk FSA i 9. klasse.
Lærers kommentar
Rigtig godt skrevet. Gode tanker, der er gjort omkring hele emnet og godt kommet omkring alle hjørnerne.
Uddrag
"Klumme: Unge, forældre og tanker omkring sex
Hvorfor skal sex være et tabu mellem børn og deres forældre, og hvorfor er sex så stort et emne iblandt unge i dag? Det har længe været en tanke, som har strejfet min hjerne.
Forældre burde tage sig mere af begrebet sex og få det taklet med deres børn allerede fra barns fod af. Jeg mener, det er en vigtig ting at få ordentlig udarbejdet iblandt familier allerede fra de er helt små, for i dag er sex et rigtig bredt begreb iblandt de unge.
Det behøver ikke være en ting, som absolut skal snakkes igennem hver dag over middagsbordet, men bare det ikke at skulle være flov over at komme til ens forældre med dette emne er en vigtig ting."... Køb adgang for at læse mere Allerede medlem? Log ind